Magazyn Wspólnota już po raz dziesiąty opracował ranking najbogatszych samorządów. Znalazły się w nim miasta oraz powiaty z naszego obszaru. Dla niektórych ten rok był owocny co pokazuje pozycja w rankingu lecz niektóre miasta i powiaty chciałyby o tym roku zapomnieć.
890 miast, siedem kategorii, a wśród nich wielcy przegrani i oczywiście zwycięzcy. Do tych ostatnich z pewnością może zaliczyć się Czarnków, który konkurując z 267 miastami powiatowymi zajął wysokie 11 miejsce, wyprzedzając między innymi Kołobrzeg, Chojnice i Piłę. Sama Piła poprawiła swój wynik sprzed roku, awansując o jedno oczko na 28 miejsce. Gorzej wypadł Złotów, który z miejsca 201 spadł na 206 i znajdujący się zaraz za Złotowem Wałcz, który również w porównaniu z rokiem ubiegłym wypadł gorzej. W regionie mamy więc liderów i miasta z końcówki rankingu opracowanego przez Magazyn Wspólnota.
- Ten ranking opiera się na dochodach samorządów. Są to dochody samorządów podzielone przez liczbę mieszkańców z tym że dochody te są poddane drobnej obróbce. - mówi Andrzej Gniadkowski z magazynu Wspólnota
Ta drobna obróbka polega na odjęciu pozyskanych przez miasta środków unijnych, które nie są uwzględniane w badaniu. W kategorii powiatów najbogatszy z naszego regionu okazał się powiat pilski. Zaliczył on awans o trzy pozycje z miejsca 42 na miejsce 39. W środku stawki uplasowały się Chodzież i Powiat Czarnkowsko-Trzcianecki zajmując odpowiednio 90 i 103 miejsca. Gorzej ponownie wypadły Złotów i Wałcz z średnim dochodem na mieszkańca w wysokości 673 złotych 15 groszy i 648 złotych 30 groszy. Zdaniem dziennikarki Tygodnika Pilskiego, Agnieszki Kledzik jest to zasługa poprawy sytuacji ekonomicznej w naszym kraju.
-
Prawdopodobnie ten awans spowodowany jest ogólną poprawą sytuacji ekonomicznej, bo dochody powiatu pochodzą z subwencji no i z wyprzedaży majątku własnego, a w ostatnim czasie powiat nie wyprzedawał go nagminnie - stwierdza Agnieszka Kledzik z Tygodnika Pilskiego
Lecz nie wszędzie jest tak różowo. Powiat wałecki zanotował znaczny spadek. O 52 pozycje w stosunku do roku ubiegłego. W rozmowie z nami jeden z lokalnych dziennikarzy stwierdza, że to wina władz którym zarzuca się brak umiejętności gospodarowania środkami pieniężnymi.
- Brakuje gospodarności. Brakuje prawdziwych gospodarzy którzy bardziej dbają o przedsiębiorców, i dbają o to żeby tu była kadra wykwalifikowanych pracowników bo tego szukają przedsiębiorcy. - zaznacza Piotr Kurzyna z tygodnika Extra Wałcz
W kategorii miast mniejszych największy progres zaliczyła Trzcianka. Awansują aż o 157 pozycji. Tu prym wśród miast z naszego regionu wiedzie jednak Mirosławiec z wyższym dochodem na mieszkańca niż nawet wspominany na początku Czarnków. Władze Trzcianki tłumaczą, że w ten sukces trzeba było włożyć wiele starań.
- Wprowadzono pomoc de minimis dla przedsiębiorców. Zwiększono tą pomoc de minimis. Dzięki temu ustabilizował się rynek pracy co spowodowało ustabilizowanie wpływów do budżetu miejskiego. - mówi Grażyna Zozula, I Zastępca Burmistrza Trzcianki
Spoglądając na ranking kompleksowo, można znaleźć zarówno powody do radości jaki informacje mniej optymistyczne. Z naszego regionu do liderów nie wątpliwie należą miasta i powiaty ziemi Pilskiej i Czarnkowsko-Trzcianeckiej. Znacznie gorzej wypada za to Złotów i Wałcz, które zarówno w rankingu powiatów jak i miast powiatowych zajmują odległe miejsca. Widać, więc wyraźnie, że nasz region ma swoją część biedniejszą i bogatszą.
Komentarze