„Baśnie Braci Grimm z perspektywy tłumaczki”

„Baśnie Braci Grimm z perspektywy tłumaczki”

Spotkania tłumaczeniowe to cykl imprez organizowanych przez Studenckie Koło Naukowe Tłumaczy z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Stanisława Staszica w Pile. Tym razem mury pilskiej uczelni odwiedziła prof. Eliza Pieciul-Karmińska.

Eliza Pieciul-Karmińska jest tłumaczem języka niemieckiego, teoretykiem przykładu oraz profesorem nadzwyczajnym w Instytucie Językoznawstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w teorii i dydaktyce przekładu niemiecko-polskiego. Autorka kilkunastu przekładów książek z zakresu teologii, historii i filozofii. Przetłumaczyła i opatrzyła przypisami „Dziadka do orzechów i Króla Myszy” E.T.A. Hoffmanna oraz „Baśnie Braci Grimm” czyli ponad dwieście opowieści.

W Audytorium Maximum, światowej sławy tłumaczka poprowadziła spotkanie pt. „Baśnie Braci Grimm z perspektywy tłumaczki”. Podczas wykładu prof. Eliza Pieciul-Karmińska opowiadała o kontrowersjach związanych z baśniami Braci Grimm.

Największym wyzwaniem podczas tłumaczenia wszystkich baśni, była baśń o drzewie jałowca, gdzie trudności sprawiła mi sama treść - mówiła tłumaczka. Jest to brutalna opowieść przedstawiająca zabójstwo syna przez własną matkę, która w dodatku gotuje zupę ze swojego dziecka - dodaje.

Oprócz interesującego wykładu przybyli słuchacze wzięli udział w konkursie. Pytania dotyczące baśni zadawała prof. Eliza Pieciul-Karmińska.

Podczas spotkania można było zakupić książki z tłumaczeniem gościa oraz poprosić o autograf.

Miejmy nadzieję, że kolejne spotkania będą się cieszyły równie dużym zainteresowaniem jak dotychczasowe.  Przypomnijmy, że gościem pierwszego, marcowego spotkania był dr Witold Skowroński, który jest członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Tłumaczy Konferencyjnych AIIC. Tłumaczył takie osobowości jak np.: Jan Paweł II, Benedykt XVI czy Królowa Elżbieta II.

Autor: Aleksandra Lipiec, foto: Anna Owsianicka

Komentarze