Równe szanse

Równe szanse

Jak wykorzystać potencjał polskiej wsi, jak skutecznie walczyć z syndromem popegeerowskiej wsi i jaką rolę w tych działaniach może odgrywać ,,Portal o Polsce''? Między innymi na te tematy rozmawiano na konferencji zorganizowanej w Ośrodku Przygotowań Olimpijskich w Wałczu. Głównym organizatorem konferencji była Fundacja Rzeczpospolita Polska Nasza.

Problemy obszarów wiejskich i ich mieszkańców, choć często bagatelizowane coraz częściej znajdują się w sferze zainteresowań i działań samorządu województwa zachodniopomorskiego. - O tym jak ważny jest to obszar dla polityki społecznej pomorza zachodniego niech świadczy fakt, że ten potężny teren, to w 90% procentach obszary wiejskie - mówi Anna Mieczkowska, członek zarządu województwa zachodniopomorskiego - ile zajmują obszary wiejskie.

A ten duży obszar potrzebuje równie dużego wsparcia i wielu działań, które pobudzą go do rozwoju. - Cieszę się, że są takie stowarzyszenia, jak "Lider Wałecki", któremu problemy wsi i jej mieszkańców są bliskie - mówi Bogdan Wankiewicz, starosta wałecki.

Jedną z form pomocy jest także Portal o Polsce, czyli platforma wymiany informacji o poszczególnych samorządach. Gotowa strona internetowa, to jednak nie tylko źródło informacji i promocji, ale także narzędzie dla przedsiębiorców. Wszystko zależy od tego jak zostanie ono wykorzystane. - Obecnie 31 sołectw wzięło udział w projekcie i założyło strony internetowe. Nie wszyscy jednak z tego korzystają, ale staramy się do tego przekonywać - mówi Janusz Bartczak, prezes stowarzyszenia "Lider Wałecki".

Taka też była rola konferencji, aby zachęcić i uświadomić jakim narzędziem jest "Portal o Polsce". Stąd też udział w niej samorządowców wszystkich szczebli. Konferencja była pierwszym z szesnastu wojewódzkich spotkań, które odbędą sie w kraju, a których celem jest wdrożenie internetowej platformy promocyjnej portalopolsce.pl. Portalu, który jest owoczesną metody wspierania w rozwoju obszarów wiejskich, dziś w zasadzie nie istniejących w internecie.

Komentarze