Wielkimi krokami zbliża się Światowy Dzień AIDS. Choć Piła nie leży w rejonie świata najbardziej zagrożonym rozprzestrzenianiem się tego wirusa, to także w naszym mieście przygotowano liczne atrakcje, które będą przypominały o problemie.
AIDS to końcowe stadium wirusa HIV, z powodu którego rocznie umiera na świecie kilka milionów ludzi - najwięcej w Afryce, gdzie procent zakażenia tym wirusem przekracza wszelkie normy. Pile i Wielkopolsce w statystykach daleko do niechlubnych liderów. W całym naszym województwie na milion mieszkańców średnio co roku o zakażeniu dowiaduje się około trzech osób. Łatwo, więc przeliczyć, że w liczącym sobie 3,5 miliona mieszkańców województwie każdego roku fatalną diagnozę słyszy około 10 osób.
Nie jest to liczba imponująca ani w skali naszego kraju, ani Europy, ani tym bardziej świata, a jednak o wirusie HIV i AIDS warto mówić i ostrzegać przed jego skutkami. W świadomości ludzkiej wciąż krąży wiele mitów na temat tej choroby, a więc spotkania, takie jak to organizowane przez Starostwo Powiatowe w Regionalnym Centrum Kultury na pewno nikomu nie zaszkodzą, a być może wręcz uchronią przed zakażeniem.
4 grudnia w godzinach 10:00-11:00 w sali widowiskowej RCK czeka nas przedstawienie artystyczne, rozstrzygnięcie konkursu oraz podsumowanie Olimpiady Wiedzy o HIV i AIDS. Później, po krótkiej przerwie, odbędzie projekcja filmu "Jak to jest?".
Program obchodów Światowego Dnia AIDS:
10:00-11:00
1. Otwarcie konferencji i powitanie zaproszonych gości
2. Przedstawienie artystyczne
3. Podsumowanie etapu powiatowego wojewódzkiego konkursu dla gimnazjalistów na logo pod hasłem „Nie daj szansy AIDS”
4. Podsumowanie powiatowej Olimpiady Wiedzy o HIV/AIDS pod hasłem: „AIDS – wczoraj, dziś, jutro”
5. Podsumowanie konkursu dla gimnazjalistów na plakat pod hasłem „Bądźmy zdrowi”
11.00 – 11.15 p r z e r w a
11.15 – 13.00
6. Emisja filmu pt. „Jak to jest ?”
reż. Bruce Webb
Komentarze