W roku 2013 mija 95. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Pilskie koło Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego postanowiło, że w latach 2013 - 2018 odbędzie się 6 imprez o charakterze turystyczno-historycznym pod wspólnym hasłem „Szlakami Powstania Wielkopolskiego w powiecie pilskim”.
Do organizacji pierwszej imprezy, która odbyła się 13 września, w piątek zaproszono sprawdzonych sojuszników - Komendę Hufca ZHP, Gimnazjum nr 4 oraz Muzeum Okręgowe. Do udziału w rajdzie zgłosiło swój udział 16 drużyn. Kiepska pogoda spowodowała zapewne, że ostatecznie udział wzięło 8. Były to 2 drużyny harcerskie z Wyrzyska - ze Szkoły Podstawowej i z Gimnazjum, 2 z Zespołu Szkół nr 2 w Pile - także z podstawówki i gimnazjum, 1 ekipa ze Szkoły Podstawowej nr 12 oraz 3 grupy z Gimnazjum nr 4. Do tego grupa z Koła Przyjaciół Harcerstwa działającego przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Łącznie w Rajdzie udział wzięły 82 osoby.
Dla uczestników przygotowano 2 trasy - pieszą ulicami miasta i rowerową, która prowadziła do Motylewa, śluzą Byszki przez Gwdę, Byszki, Kalinę na metę w Gimnazjum nr 4. Drużyny piesze miały za zadanie odszukać na mieście 8 punktów pośrednio i bezpośrednio związanych z tradycją Powstania Wielkopolskiego w Pile. W miejscach tych oczekiwali na wędrowców uczniowie, którzy pokrótce informowali o miejscu oraz wydawali kolorowe naklejki do uzupełnienia karty rajdowej.
Tak więc każda drużyna znalazła się przy fragmencie muru otaczającego niegdyś areszt (ul.Sikorskiego) tzw. „polski korytarz” przy ulicy Kilińskiego u wylotu na Buczka - m.in. siedziba polskiego konsulatu. Tablice pamiątkowe przy ul. Śródmiejskiej (Polska Rada Ludowa), ul. 14 Lutego (Chór HALKA), w holu dworca (I.J.Paderewski oraz J.Piłsudski), w holu Urzędu Miasta na Placu Staszica (Franciszek Toboła). Głaz pamiątkowy u zbiegu al. Powstańców Wlkp. i Bydgoskiej. Na końcu wędrówki odwiedziny w Muzeum Okręgowym przy gablotach z powstańczymi pamiątkami.
Jako, że był to rajd nie mogło się obyć bez grochówki, która została zaserwowana w stołówce Gimnazjum nr 4. Były również pamiątkowe dyplomy, słodycze i zadowolenie ze szczęśliwego pokonania trasy.
A co dalej – planowane są jeszcze kolejne edycje rajdu aż do roku 100-lecia Powstania Wielkopolskiego w 2018 roku. Założeniem organizatorów jest by odbywały się one w Wyrzysku, Wysokiej, Białośliwiu, Łobżenicy i ponownie w Pile. Głównym adresatem rajdu jest wprawdzie młodzież, ale w kolejnych latach zaproszenie skierowane zostanie i do dorosłych turystów; jestem pewien, że nie odmówią.
Autor: Jacek Balcerzak
Zdjęcia: Andrzej Sadkowski
Komentarze