Pięć filmów i pięć różnych historii zaprezentowano na Małym Festiwalu, "Integracja Ty i Ja" w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Wałczu. Przegląd zorganizowano w ramach Europejskiego Festiwalu Filmowego, który odbył się w Koszalinie. Tematyka filmów dotyczyła szeroko rozumianego pojęcia niepełnosprawności.
Uczestników małego festiwalu filmowego "Integracja ty i Ja przywitała ikona kina niemego Charlie Chaplin. Zamiast czerwonej wstęgi przecięto taśmę filmową, a kilka minut później na ekranie pojawiły się już pierwsze kadry.
- Na festiwalu wyświetliliśmy film o Sylwestrze Pawlaku z Człopy, który mimo niepełnosprawności realizuje swoją pasję jaką jest pożarnictwo - mówi Jadwiga Kosidło, kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej w Wałczu.
W ramach festiwalu widzowie zobaczyli jeszcze cztery filmy. Filmy obok, których nie można przejść obojętnie, bo choć są to proste historie, to w niezwykle ujmujący sposób opowiadają o ludziach, dla których codzienność jest dużym wyzwaniem.
-
To są filmy, które trafiają mocniej i tych ziarenek - tak to nazywam - zasiewają w nas więcej, dlatego jestem przekonany, że część widzów wyjdzie z tego spotkania z głową pełną przemyśleń - mówi Piotr Wojtanek, prowadzący Mały Festiwal "Integracja Ty i Ja".
Do udziału w festiwalu zaproszono uczniów wałeckich szkół ponadgimnazjalnych. Celem była integracja środowiska osób niepełnosprawnych ze społeczeństwem, a biorąc pod uwagę reakcję uczniów cel ten chyba został osiągnięty.
- To są kontrowersyjne tematy, których ludzie nie chcą poruszać, a te filmy zmuszają do refleksji i co ważniejsze pokazują, że ludzie pełnosprawni nie doceniają tego, że mają takie a nie inne życie - mówi Izabela Śmigaj, II LO im. ks. Józefa Tischnera w Pile.
Organizatorzy imprezy mają nadzieję, że w drugiej edycji oprócz filmów festiwalowych pojawią się, krótkie formy przygotowane przez młodych ludzi. WTZ w Wałczu ogłasza bowiem konkurs na film, których bohaterami będą właśnie osoby niepełnosprawne. Festiwalowi towarzyszyła także prezentacja prac podopiecznych WTZ oraz wystawa fotografii Piotra Kondarewicza, jednego z uczestników warsztatu terapii zajęciowej zatytułowana "W moim świecie".
Komentarze