Niewiele wiemy o bogactwie obyczajowości i ludziach zamieszkujących niegdyś Mirosławiec. Od XVI w. koegzystowały tu społeczności żydowska, ukraińska, niemiecka oraz polska.
By przypomnieć o tym dziedzictwie Rada Miejska Mirosławca zdecydowała się zorganizować w Ośrodku Kultury w Mirosławcu, "Spotkanie Czterech Kultur". Był to cykl wystąpień opisujących historię niegdyś wielonarodowego miasta i wpływ na rozwój miasta ludzi tu zamieszkujących.
- XVI w. to czas przyjścia Żydów do Mirosławca. Była to społeczność liczna bo licząca ok. 1400 osób, czyli dwieście rodzin, które zamieszkiwały Mirosławiec. Żydzi tworzyli tutaj obok Niemców, Ukraińców oraz Polaków swoją kulturę. Społeczność żydowska od września 1939 roku, była zmuszana do opuszczenia Mirosławca i wywożona w większosci do obozów koncentracyjnych i niestety, ci ludzie nigdy tu nie wrócili - powiedziała portalowi asta24 Alicja Kobus, wiceprzewodnicząca Gmin Żydowskich w Polsce.Jedynym widocznym śladem dawnych mieszkańców, który został na obecnych terenach miasta jest cmentarz żydowski, którego najstarsze nagrobki pochodzą sprzed prawie dwustu lat.
Piotr Czech
, przewodniczący Rady Miejskiej w Mirosławcu na pytanie skąd wziął się pomysł zorganizowania spotkania dawnych kultur odpowiedział: - Zamysł wziął się z historii naszego miasta, gdyż od samego początku ma ono charakter wielokulturowy. Dzisiaj gościliśmy kulturę polską, ukraińską, niemiecką oraz żydowską.
Niestety, wojna zniszczyła wielokulturowość miasta. - W okresie 1947-52 po II wojnie światowej społeczność ukraińska pozbawiona była praktycznie praw obywatelskich. Próbowano osiedlić ich w okolicznych wsiach, po godzinie 20:00 mieli zakaz opuszczania domów. Podlegali wielu kontrolom, przez które czuli się jakby byli tu tylko tymczasowo a nie na stałe - powiedział podczas swojego wykładu Marek Syrnyk, wiceprzewodniczący Zarządu Głównego Związku Ukraińców w Polsce.
Inicjatywa radnych Mirosławca zorganizowania"Spotkania Czterech Kultur" jest pierwszym krokiem do tego, by przypomnieć wszystkim mieszkańcom miasta o jego bogatej przeszłości a młodych zainspirować do poznawania historii i kultury swojej małej ojczyzny.
Komentarze